Big John’s MMA and Rebirth MMA present – Brown Trout Beatdown IV – Results from Saturday, July 20th, 2013

Big John's MMA - Brown Trout Beatdown IVPromotion Name: Big John’s MMA/Rebirth MMA

Event Name: Brown Trout Beatdown IV

Promoters: Big John Yeubanks; Patti Howard Greene

Date: Friday, July 19th, 2013

Location: Michigan Brown Trout Festival – Alpena Boat Harbor – Alpena, MI

Referees: Efrain Escudero, Dave Knaggs and Christos “The Mad Greek” Piliafas.watch film Moonlight now

Medics: Dr. Mike Fillenworth

Announcer: Dave “The Butcher” Clifford

Video: Jason Muggzie Muggamateurcombatsportslive.com

DJ: Suga Shawn Unrath

Honorable Mention: Extra special thanks to FightMichigan Contributor and friend Dave “The Butcher” Clifford (who made this and other posts possible), Jason “Muggzie” Mugg & our friends over at amateurcombatsportslive.com, gentleman and FightMichigan friend Al Low, Special Guest TUF season 8 winner Efrain Escudero.


OFFICIAL RESULTS:


Fight #1 – Kickboxing Exhibition Match
Dan Haney Jr. vs Brenden Crowley
Winner: Bout was ruled No Contest after an illegal head kick (against exhibition rules).


Fight #2
Steph Clelland vs Meghann Lahman
Winner: Steph Clelland at 1:05 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #3
Dean Baratas Ray Ban Simsa (Great Lakes MMA) vs Cory Setcoski by TKO 2:35 Rd 1
Winner: Dean Simsa at 2:35 in round 1 TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #4
Chris Quintanilla (Flint Town Fight Club) vs Tyler Ray
Winner: Chris Quintanilla at in round by unanimous decision after three INTENSE rounds.


Fight #5
Randall “Too Cold” Clemons (True Fighter Fight Team) vs Brandon Stoyanoff (Karp’s Elite MMA)
Winner: Randall “Too Cold” Clemons at 49 seconds in round 2 by submission.


Fight #6
Tyler Clark (Great Lakes MMA) vs Travis Worth
Winner: Tyler Clark at 41 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #7
Kevin Gotwalt (Kayo Inc.) vs Kyle Barrie
Winner: Kevin Gotwalt at 20 seconds in round 1 by tap out due to guillotine choke.


Fight #8
Richard Marcotte (Team 420) vs Jose Johnson
Winner: Richard Marcotte at 2:35 in round 1 by tap out due to triangle choke.


Fight #9
Travis “The Renegade” Karppinen (Karp’s Ballmer Elite MMA) vs Nick Pham
Winner: Travis cheap nfl jerseys “The Renegade” Karppinen at 2:06 in round 1 by tap out due to triangle choke.


Fight #10 – 125lb (Flyweight) Women’s TITLE FIGHT
Lizzy Crowley vs Sheena “Star” Brandenburg
Winner and NEW CHAMPION: Lizzy Crowley at 21 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #11
Jesse “Badass” Jackson vs Jesse Loveland
Winner: Jesse “Badass” Jackson at 1:37 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #12
Ryan “The Animal” Fettes vs Brandon Brown
Winner: Ryan “The Animal” Fettes at 39 seconds in round 2 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #13
Jacob “The Beast” Butler vs Murjan “The Gardener” Flowers
Winner: Jacob “The Beast” Butler at 30 seconds in round 2 by tap out due to guillotine choke.


Fight #14 – 135lb. (Bantamweight) Women’s TITLE FIGHT
Danielle Cooley (Flint Town Fight Club) vs Carolyn Biskup-Montney
Winner and NEW CHAMPION: Danielle Cooley at 1:36 in round 3 by tap out due to inverted armbar.


Fight #15
Mike Howard (Rebirth MMA) vs Rick McCall
Winner: Mike Howard at 1:08 in round 1 by submission.


Weigh in for yourself!