Promotion Name: Prison City Fight League

Event Name: The Jacktown Smackdown

Promoters: Quincy Rice and Joe Sharpe

Date: June 30th, 2012

Location: Rak’s Sports Bar – Michigan Center, MI

Referees: Lee “The Juggernaut” Trombley

Judges: Dru Gardner, Don “Grampa” Williams, Moses Lyons

Timekeeper: James

Medics: Jackson Community Ambulance

Announcer: Phil “The Voice” Davey

Video: Shiloh “Blu” Shilinski

DJ: DJ Jimmy Jam

Honorable Mention: MI Entertainment, Jackson MMA and the Spartans, Rapid Refill Ink, Tayvon “Lil’ Soldier” Gardner, Brian Duka and Jenni Offerman




OFFICIAL RESULTS:




Fight #1 – Middleweight (185lbs.)
Ward Walling (6’0″, 183lbs., 1-0, Jackson MMA) vs Cory Pate (6’2″, 185lbs., 2-2)
Winner: Ward Walling in round 1 by TKO – referee stoppage due to guillotine choke.


Fight #2 – Catchweight (140lbs.)
Joe “Natural Born Killer” Williford (5’8″, 145 lbs., 1-2, Homer MMA) vs Ryan McGowan (5’11″, 142lbs., 3-5, Independent)
Winner: Ryan McGowan in round 1 by tap out due to triangle choke.


Fight #3 – Flyweight (125lbs.)
Tim “The Tiny Tank”Homminga (5’3″, 126lbs. ,1-0, Jackson MMA) vs Eddie “The Strangler” Keyton (5’6″, 125lbs., 2-9, Independent )
Winner: Tim “The Tiny Tank” Homminga in round 1 by tap out due to forearm choke.


Fight #4 – Featherweight (145lbs.)
Jeremy Paige (6’1″, 146 lbs., 0-0, Jackson MMA ) vs T.J. “Nightmare” Holbrook (6’2″, 145lbs., 0-0, Independent )
Winner: Jeremy Paige in round 2 by tap out due to guillotine choke.


Fight #5 – Lightweight (155lbs.)
Cory “The Project” Farmer (5’7″, 153 lbs., 0-8, Stone Gym) vs Ian Gearhart (5’10″, 155 lbs., 0-0, Independent)
Winner: Ian Gearhart in round 1 by knock out.


Fight #6 – Heavyweight
“Big” Bobb Ackley (6’0″, 257 lbs., 0-0, Jackson MMA) vs Michael “El Oso” Wilson (6’1″, 258 lbs., 0-9, Insane MMA)
Winner: “Big” Bob Ackley in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #7 – Welterweight (170lbs.)
Tim Czernewski (5’11″, 170 lbs., 0-0, Stars and Strikes MMA) vs Jason “Redd Thorrsson” Howell (6’4″, 174 lbs., 0-0, Independent )
Winner: Tim Czernewski in round 1 by standing knock out.


Fight #8 – Welterweight (170lbs.)
Jon Turnbull (5’10″, 172 lbs., 2-0, Stars and Strikes MMA) vs Douglas Day II (5’8″, 164 lbs., 1-0, DC’s Gym)
Winner: Jon Turnbull in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #9 – Heavyweight
Nick “Dean-O” Dean (6’1″, 251 lbs., 0-0, Jackson MMA) vs Keith “Big Country” Miller (6’3″, 236lbs., 1-3, Insane MMA)
Winner: Nick “Dean-O” Dean at 23 seconds in round 1 by knock out.


Fight #10 – Lightweight (155 lbs.)
Michael Bateman (6’0″, 156lbs., 2-0, Jackson MMA) vs Nick “Young Blood” Caves (5’10″, 155lbs., 0-1, MadMen MMA)
Winner: Michael Bateman in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #11 – Bantamweight (135 lbs.)
Mike Manor (5’9″, 136lbs., 1-0, Stars and Strikes MMA) vs Jeremy Raser (5’8″, 136lbs., 0-3, Independent)
Winner: Mike Manor in round 1 by tap out due to guillotine choke.


Fight #12 – Light Heavyweight (205lbs.)
Allen “Brohammer” Homminga (5’10″, 197lbs., 3-11, Jackson MMA) vs Brian “B-Hill” Hilyard (6’1, 219lbs., 1-4, Insane MMA)
Winner: Allen “Brohammer” Homminga in round by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #13 – Lightweight (155lbs.)
Moe “Machete” Williams (5’9″, 155lbs., 0-0, Jackson MMA) vs Hops Chaffin (6’1, 157lbs., 2-4-1, Independent)
Winner: Moe “Machete” Williams in round 1 by verbal submission.


Fight #14 – Catchweight (140lbs.)
Brandon “Sequoyah” Sandford (6’0″, 141lbs., 6-4, Jackson MMA) vs Patrick Schules (5’7, 145lbs., 1-2, Independent)
Winner: Brandon “Sequoyah” Sandford in round 1 by verbal submission.


Fight #15 – Middleweight (185lbs.)
David “Jacktown Savage” Smith (6’3″, 183lbs., 7-3, Jackson MMA) vs Brian “Zilla” Davis (6’2″, 187lbs., 11-4, Team Badass)
Winner: Brian “Zilla” Davis in round 1 by tap out due to standing guillotine choke.


Fight #16 – Lightweight (155lbs.)
Tommy “Boogerman” Mandell (6’4″, 153lbs., 3-0, Stars and Strikes MMA) vs Dale Brown (5’10″ 146lbs., 4-1, Powerhouse MMA)
Winner: Dale Brown in round 1 by knock out.


Fight #17 – Flyweight (125lbs.)
Anthony Brown (5’9″, 127lbs., 6-3, Jackson MMA) vs Jay Dailey (5’2″, 125lbs., 0-0, Independent)
Winner: Anthony Brown in round by tap out due to omoplata.


Fight #18 – Lightweight (155lbs.)
Brandon Maher (5’11″, 157lbs., 6-1, Jackson MMA) vs Jason Pleak (5’8″, 143lbs., 5-4, Petoskey MMA)
Winner: Brandon Maher in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #19 – Featherweight (145lbs.)
Dylan “The Last Emperor” Brown (5’7″, 144lbs., 4-1, Powerhouse MMA) vs Chris Binschus (5’10″, 147lbs., 3-3, Serenity MMA)
Winner: Dylan “The Last Emperor” Brown in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #20 – Featherweight (145lbs.)
Jeremee Wood (5’11, 145lbs., 6-2, Jackson MMA) vs Mike “The Assassin” Winget (6’0, 142lbs., 6-1, Titan MMA)
Winner: Mike “The Assassin” Winget by split decision after three VERY even rounds.


Fight #21 – Heavyweight
Bryan “Killer B” West (6’5″, 232 lbs. 13-7) vs Thomas “The Tornado” Duncan (6’6″, 246lbs., 31-15-1, MadMen MMA)
Winner: Bryan “Killer B” West at the conclusion of round 1 by verbal submission.


 
Fight #22 – PLFC Welterweight TITLE FIGHT
John “Loose Cannon” McDonald (5’10″, 170lbs., 6-3, Jackson MMA) vs Stephen “Stonewall” Lusch (6’0″, 167lbs., 6-0, 360 MMA)
Winner and NEW CHAMPION: John “Loose Cannon” McDonald at 1:53 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #23 – MAIN EVENT – PLFC Featherweight TITLE FIGHT
Sean “Gator” Dunn (5’10″, 145lbs., 11-3, Stars and Strikes MMA) vs Roy Ramos (5’10″, 143lbs., Dark Alley & The Lab, 7-1)
Winner and NEW CHAMPION: Roy Ramos by unanimous decision after five GRUELING rounds.