Promotion Name: Total Warrior Combat

Event Name: Total Warrior Combat 11 – Beauties and the Beasts

Promoters: Adam Molnar and Pete Keung

Head of Promotions: Bear K. Fitz

Date: June 24, 2012

Location: Best Western Plus Hotel – Lansing

Referee: FightMichigan’s T.J. Corwin

Judges: Dru Gardner, Joe Hekkila and Brian Duka

Timekeeper: FightMichigan’s Shannon Hale

Medics: Rob Fisk, Beth Ann Barbour and Mercy Ambulance

Announcer: Announcer: Michael “Skipnosis” Gorham (Who just graduated from college – CONGRATS!)

DJ: Bobby Cantwell – A.K.A. DJ Baby Daddy

Live Video : Anthony Wolf – Wolftrax Productions

Live Streaming Broadcast: Amateur Combat Sports(.com)

Still Photography: Noah ParisFierce Photography

Cage Cleanup and Vaseline Duty: Dillon Deal & Jake Prosser

Honorable Mention: MI Entertainment, SPECIAL THANKS to the ENTIRE Keung and Molnar families for all of the kindness and support!




OFFICIAL RESULTS:





Fight #1 – Heavyweight
Kory Pena (6’1”, 240 lbs., San Do Bonebreakers) vs Adam Thelen (6’1”, 250 lbs., Train Wreck Fight Alliance)
Winner: Adam Thelen at 2:14 in round 2 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #2 – Female Heavyweight
Justice “True Grit” Galloway (5’4″, 222lbs., JJ’s Train Station) vs Jessica Jefferson (5’9”)
Winner: Jessica Jefferson by unanimous decision after three hard-fought rounds.


Fight #3 – Flyweight (125 lbs.)
Don “Donnie D” Walter (5’8”, 126 lbs., The Brotherhood) vs Jay Smith (5’10”, 126 lbs.)
Winner: Jay Smith at 1:07 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #4 – Female Welterweight (170 lbs.)
Victoria “Crazy Ink” Holmes (5’7”, 171 lbs.) vs Cheryl Smith (5’6”, San Do Bonebreakers)
Winner: Cheryl Smith at 29 seconds in round 2 by verbal submission.


Fight #5 – Welterweight (170 lbs.)
Quentin Torres (6’2”, 170 lbs, Scorpion Fighting System) vs Mike Gillmore (5’11”, 170 lbs., Murcielago MMA)
Winner: Mike Gillmore at 1:07 in round 2 by knock out.


Fight #6 – Lightweight (155 lbs.)
Kevin Thompson (6’0″, 162 lbs., Pound 4 Pound MMA) vs Carmel “Mello” Hernandez (5’11”, 155 lbs, Freedom MMA)
Winner: Carmel “Mello” Hernandez 1:38 in round 1 by tap out due to triangle choke.


Fight #7 –Catchweight (130 lbs.)
Calie Cutler (5’5”, 130lbs., Scorpion Fighting System) vs Jen Strazisar (5’5”, 129 lbs., Soldados MMA)
Winner: Calie Cutler at 1:10 in round 1 tap out due to rear naked choke.


Fight #8 – Welterweight (170 lbs.)
Jason “Mr.” Anderson (6’3”, 172 lbs., Target Martial Arts) vs Joe Nehm (5’9”, 170 lbs., Freedom MMA)
Winner: Joe Nehm at 1:56 in round 2 by tap out due to rear naked choke.


Fight #9 – 145 lbs
Tyler Booher (6’0″, 145 lbs., Murcielago MMA) vs Kendall Cahoon (5’6”, 145 lbs., Train Wreck Fight Alliance)
Winner: Kendall Cahoon at 1:48 in round 2 by tap out due to strikes.


Fight #10 – Female Strawweight (110 lbs.)
Caitlyn Young (5’3”, 105 lbs, Xtreme MMA) vs Hayley Saintz (5’4”, 115 lbs., San Do Bonebreakers)
Winner: Hayley Saintz at 1:55 in round 2 by tap out due to guillotine choke.


Fight #11 – Heavyweight
Josh Parisian (6’3”, 250 lbs., Scorpion Fighting System) vs Nic Selvig (5’11”, 220 lbs., San Do Bonebreakers)
Winner: Josh Parisian at 8 seconds in round 1 by knock out.


Fight #12 – Female Featherweight (145 lbs.)
Joann Nguyen (5’3” 144 lbs., East Lansing Underground MMA) vs Shanice “Lil’ Shake” Bosombath (5’2”, 154 lbs., San Do Bonebreakers)
Winner: Joann Nguyen at 13 seconds in round 1 by knock out.


Fight #13 – Catchweight (180 lbs.)
Eric Wilson (6’0″, 188 lbs., Murcielago MMA) vs Christian “Texas” Guerra (5’10”, 180 lbs., San Do Bonebreakers)
Winner: Eric Wilson at 53 seconds in round 1 by tap out due to guillotine choke.


Fight #14 – Female Flyweight (125 lbs.)
Sheena “Star” Brandenburg (5’6”, 125 lbs., Great Lakes MMA) vs Amber Van Klompenberg (125 lbs., San Do Bonebreakers)
Winner: Sheena “Star” Brandenburg at 21 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #15 – Lightweight (155 lbs.)
Jack Ho (5’7”, 158 lbs, Soldados MMA) vs Terry “Mr. Perfect” Travesty (6′, 156 lbs., Team Juice)
Winner: Jack Ho by unanimous decision after three all-out rounds.


Fight #16 – Middleweight (185 lbs.) TITLE FIGHT
Jeremy Maat (Challenger, 6’3”, 185 lbs., Xtreme MMA) vs Jason Favell (Champion, 6’3”, 187 lbs.)
Winner and STILL CHAMPION: Jason Favell at 1:09 in round 3 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #17 – Bantamweight (135 lbs.) TITLE FIGHT
Ray Reynero (Champion, 5’3”, 137 lbs., Soldados MMA) vs Dan “The American Badass” Dunbar (Challenger, 5’7”, 137 lbs., Gran Rapids Mixed Martial Arts)
Winner: Dan Dunbar by unanimous decision after five GRUELING rounds.


Fight #18 – Lightweight (155 lbs.) TITLE FIGHT
Mark “Cash” Christiansen (Champion, 5’11”, 157 lbs., Murcielago MMA) vs Frank “The Tank” Thomas (Challenger, 5’11”, 153 lbs., Madmen MMA)
Winner: Mark “Cash” Christiansen at 1:10 in round 4 by triangle choke.


Fight #19 – Junior Lightweight (150 lbs.) TITLE FIGHT
Mike Thompson (Challenger, 5’9”, 150 lbs., Pound 4 Pound MMA) vs Kory Wertz (Champion, 5’8”, 152 lbs., East Lansing Underground MMA)
Winner: Kory Wertz by unanimous decision after five ACTION-PACKED rounds.