Promotion Name: Vengeance Fight League

Event Name: Vengeance VII

Promoter: Dan Waterman

Matchmaker: Mickey Millis

Date: May 19th, 2012

Location: The Intersection, Grand Rapids, MI

Gyms and Trainers: Murcielago MMA, Grand Rapids Mixed Martial Arts, Scarred MMA, Titan MMA, American Muscle MMA, Xtreme MMA, Coon MMA, Triumph MMA, Train Wreck Fight Alliance

Referees: “Vicious” Vance Swerdan, Cody “Mr. Wonderful” Stamann, and Sean “The Rebel” Dizay

Judges: Dru Gardner, Ed Pigeon, Wade Poland

Timekeeper: Chris Dantuma

Announcer: Phil “The Voice” Davey

DJ: Bobby Cantwell – A.K.A. DJ Babydaddy

Honorable Mention: Loved By a Pitbull, MI Entertainment, EXTRA SPECIAL THANKS to Mickey and Stacey Millis, who made this post possible!




OFFICIAL RESULTS:





Fight #1 – Welterweight (170lbs.)
Derrick Sanders vs Jeff Ewing
Winner: Jeff Ewing at 1:31 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #2 – Heavyweight
Joe Patrick vs Dennis Cooper
Winner: Dennis Cooper by split decision after three AMAZING rounds.


Fight #3 – Middleweight (185lbs.)
Shad Thompson vs Nate Behnke
Winner: Nate Behnke at 2:00 in round 1 by tap out due to Americana.


Fight #4 – Flyweight (125lbs.)
Elijah Troost vs Jake Ditshazy
Winner: Jake Ditshazy at 1:54 in round 1 by tap out due to guillotine choke.


Fight #5 – Lightweight (155lbs.)
Nate Luebs vs Jordan Guthrie. Winner Luebs 1:41 R1 Neck Crank
Winner: Nate Luebs at 1:41 in round 1 by tap out due to neck crank.


Fight #6 – Bantamweight (135lbs.)
Shawn Mack vs Wade Eaton
Winner: Shawn Mack at 1:04 in round 1 by knock out.


Fight #7 – Featherweight (145lbs.)
Jorge Arcos vs Kevin “The Silent Assassin” Shacks
Winner: Kevin “The Silent Assassin” Shacks at 32 seconds in round 1 by knock out.


Fight #8 – Welterweight (170lbs.)
Mike Caldwell vs Joe Woodworth
Winner: Joe Woodworth at 2:39 in round 1 by tap out due to guillotine choke.


Fight #9 – Heavyweight
Christian Chan vs Fred Gribben
Winner: Christian Chan at 1:09 in round 1 by knock out.


Fight #10 – Middleweight (185lbs.)
James Storrs vs Jeremy Maat
Winner: Jeremy Maat at 2:04 in round 1 by tap out due to triangle choke.


Fight #11 – Female Bantamweight (135lbs.)
Cora Thompson vs Erica Perna
Winner: Cora Thompson at 30 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #12 – Vengeance Bantamweight (135lb.) TITLE FIGHT
Jacob Butler vs Joel Vincent
Winner: Jacob Butler at 1:55 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #13 – Vengeance Female Bantamweight (135lb.) TITLE FIGHT
Sanya Cordray vs Crystal Caesar
Winner: Sanya Cordray at 2:39 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #14 – Female Flyweight (125lbs.)
Alicia Morrow vs Katrina Hunter
Winner: Alicia Morrow by judge’s decision after three IMPRESSIVE rounds.


Fight #15 – Vengeance Middleweight (185lb.) TITLE FIGHT
Eric Lozano vs Darius Hartwell
Winner: Eric Lozano at 2:26 in round 1.


Fight #16 – Vengeance Featherweight (145) TITLE FIGHT
Andy Grezeszak vs Mike “The Shocker” Hamida
Winner: Mike “The Shocker” Hamida at 2:45 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #17 – Vengeance Lightweight (155) TITLE FIGHT
Rich Stafford vs Marky “Cash” Christiansen
Winner: Rich Stafford by unanimous decision after three BRUTAL rounds.


Fight #18
Matt Grecheski vs Mike Gantner
Winner: Mike Gantner at 1:30 in round 3 by tap out due to rear naked choke.