Lights Out Fights of Dickinson County V – Knockout – Results from August 24th, 2013

Lights Out Fights of Dickinson County 8-24-13Promotion Name: Lights Out Fights of Dickinson County

Event Name: Lights Out Fights of Dickinson County V – Knockout

Promoter: Chris Skoglund

Production Coordinator: Tyler Finch

Date: August 24th, 2013

Location: The Ruth Butler BuildingU.P. State Fair Grounds – Escanaba, MI.

Referee: Wisconsin State licensed official Jeff Nass

Medic: Michael Zevitz, M.D.

Announcer: Dave “The Butcher” Clifford

DJ: DJ Seismic Flag

Light and Sound Production: Audion Entertainment

Honorable Mention: FightMichigan contributor and Michigan MMA hero Dave “The Butcher” Clifford (who has made yet another post possible), James Killion, Fox TV6 (Marquette), The Gladstone Post 71 Drill Team, 906 Gear and Kamikaze Blitz (Band).


OFFICIAL RESULTS:


Fight #1
Andy Boursaw vs Antoine Wilson (Karp’s Elite MMA)
Winner: Andy Boursaw at 2:04 in round 1 by verbal submission.


Fight #2
Tim Killion (Jungle MMA) vs Bill Brown
Winner: Tim Killion at 1:26 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #3
Austin Lutchen (Red Schafer MMA) vs Matthew “Bubba” Smith (Karp’s Elite MMA)
Winner: Austin Lutchen at 2:23 in round 2 by tap out due to head and arm triangle.


Fight #4
Derrick Munson (Team Knockout) vs Dillon Mulari (Karp’s Elite MMA)
Winner: Derrick Munson at 27 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #5
Connor Moore vs Trevor Green
Winner: Connor Moore at 1:08 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #6
Rueben Johnson (Team Knockout) vs Alex Killion
Winner: Rueben Johnson at 15 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #7
Brandon Stoyanoff (Karp’s Elite MMA) vs Mic Kolich
Winner: Brandon Stoyanoff at 1:24 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #8
Kenny Evans (Fox Valley Grappling) vs Nick Wollum
Winner: Kenny Evans at 40 seconds in round 2 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #9
Kyle Barrie (Jungle MMA) vs Logan Codere
Winner: Kyle Barrie at 28 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #10
David Hoeppner (Neutral Ground/Rebel Alliance) vs Jayson Wyatt (U.S. Muay Thai)
Winner: David Hoeppner at 2:13 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #11
Mike Hylton vs Logan Heikkila (Karp’s Elite MMA)
Winner: Mike Hylton at 49 seconds in round 1 by thai knee knock out.


Fight #12
Andy Aho vs Jesse Withey (Hannahville Boxing Club)
Winner: Andy Aho at 1:47 in round 1 by tap out due to rear naked choke.


Fight #13
Trevor Frusti vs Randy Miller (Karp’s Elite MMA)
Winner: Trevor Frusti at 53 seconds in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #14
Jared Erickson (U.S. Muay Thai) vs Jesse Fisher (Neutral Ground/Rebel Alliance)
Winner: Jared Erickson at 2:01 in round 2 by tap out due to rear naked choke.


Fight #15
Staicee Karppinen (Karp’s Elite MMA) vs Anna “A-Swag” Oya (Team Knockout)
Winner: Staicee Karppinen at 41 seconds in round 1 by tap out due to head and arm triangle.


Fight #16 – Kickboxing Match
Gary Devroy (U.S. Muay Thai) vs Michael Schwan (Team Knockout)
Winner: Gary Devroy at 2:57 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.


Fight #17 – MAIN EVENT – Lights Out Fights Featherweight (145lbs.) Amateur Championship
Travis “The Renegade” Karppinen (Karp’s Elite MMA, Champion) vs Marcus Parkison (Team Knockout, Challenger)
Winner and STILL CHAMPION: Travis “The Renegade” Karppinen at 2:12 in round 1 by tap out due to triangle choke.