Total Warrior Combat – Vital Force – Results from Saturday March 8th, 2014

Promotion Name: Total Warrior Combat

Event Name: Vital Force

Date: March 8th, 2014

Location: Best Western Plus Hotel – Lansing

Promoters: Adam Molnar & Petey Keung

Event Coordinator: Sheena “Starr” Brandenburg

Referee: FightMichigan’s T.J. Corwin

Judges: Ed Pigeon, Joe Heikkila and Brian Duka

Timekeeper: FightMichigan’s Shannon Hale

Medics: Jordan & Mercy Ambulance Service

Announcer: Phil “The Voice” Davey

DJ: Joey Ruckus & D.J. Trevy TrevEternal Entertainment Group

Still Photography: Maria Sinclair – Sinclair Photography

Video: Victor Manuel

Honorable Mention: The Keung & Molnar families, the TWC Security Team, Anthony Lebron & Defyant Industries, E=MC Egghead ATM.


OFFICIAL RESULTS:


Fight #1 – 185 lbs
Rod Ball vs Nate Kinde
Winner: Nate Kinde at 2:02 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #2 – 170 lbs
Phil Black vs Hirem Wilson
Winner: Hirem Wilson at 25 seconds in round 1 by tap out due to strikes.

Fight #3 – 145 lbs
Oscar Cardosa vs R.J. Reynolds
Winner: Oscar Cardosa at 1:35 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #4 – 155 lbs
Orlando “El Caro” Bravo vs Eric “The Irish Virus” Price
Winner: Eric “The Irish Virus” Price at 1:48 in round 1 by tap out due to rear naked choke.

Fight #5 – 130 lbs
Jesus “The Tiny Terror” Ahumada vs Pauly “Birdman” Hancock Jr.
Winner: Jesus “The Tiny Terror” Ahumada at 1:00 in round 2 by knock out.

Fight #6 – 170 lbs
Alex Mueller vs Muhammud “Typhoon” Abdalghani
Winner: Muhammud “Typhoon” Abdalghani at 2:11 in round 2 by tap out due to forearm choke.

Fight #7 – 185 lbs
Fernando Rouse vs Antonio “Lambo King” Kitchen
Winner: Fernando Rouse at 1:28 in round 3 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #8 -155 lbs
Ryan McBride vs Aaron “Tigga Die Low” Daniell
Winner: Aaron “Tigga Die Low” Daniell at 1:50 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #9 – 125 lbs
Branden “Neon” Nunn vs Usama “Yung Lion” Abdul Rahman
Winner: Branden “Neon” Nunn by unanimous decision after three hard – fought rounds.

Fight #10 – 185 lbs
Eric “The Reject” Burress vs Cody “The Wolf” Biehl
Winner: Eric “The Reject” Burress at 2:38 in round 1 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #11
Keon Hill vs Kalinn “Chaos” Williams
Winner: Kalinn “Chaos” Williams by unanimous decision after three exciting rounds.

Fight #12 – 170 lbs
Micheal “The Gentleman” Gilmore vs Josh Smith
Winner: Micheal “The Gentleman” Gilmore at 1:17 in round 1 by tap out due to key lock.

Fight #13 – Heavyweight
Dennis Cooper vs Robert “The Hands” Austin
Winner: Robert “The Hands” Austin at 2:57 in round 1 by tap out due to strikes.

Fight #14 – Heavyweight TITLE FIGHT
Destin “Son of Pain” Allen vs David “Pretty Boy” Nowland
Winner and CHAMPION: Destin “Son of Pain” Allen at 2:20 in round 4 by TKO – referee stoppage due to strikes.

Fight #15 – Atomweight (105 lbs.) Women’s TITLE FIGHT
Alyse Anderson vs Elane “The Puerto Rican Princess” Santiago
Winner and CHAMPION: Alyse Anderson by unanimous decision after five unbelievable knock-down, drag-out rounds.

Weigh in for yourself!